Cursort a képekre
Gyakorlatok Asanák (Ászanák)
Tekintettel arra, hogy ezt az oldalt, nem tananyag ismertetőként nyitottam, ezért csupán ízelítőt, szeretnék nyújtani néhány a - kezdők számára is - ajánlott jóga gyakorlatból. Ezek az asanák (ászanák) mindenki számára ismerősek, és talán egyszerűnek tűnnek, de - mint minden testgyakorlást - ezt is bemelegítés után ajánlott csak elkezdeni. És, bár mindenkinek szíve joga a jóga órát is csupán tornaórának tekinteni, itt a legegyszerűbb testtartásnak is komoly energetikai, fiziológiai és filozófiai háttere van. Ebből következően, ha valaki valóban komolyan veszi a jógát, egy idő után nem csupán a testével végzi a gyakorlatokat, hanem lénye teljességével. TEST, LÉLEK, SZELLEM együtt, egységben működik a jóga életmód minden aspektusában.
A jógának rendkívül sok fajtája létezik - Hatha - Kundalíni - Prana - Lyengar - Astanga - Tantra - Bhakti - Karma jóga. Stb.
A védikus tudásrendszer, és a jóga tudománya eredetileg egy teljes egységet alkotott, de mára eme ősi rendszer alkotóelemei, önálló irányzatokra szakadtak.
Éppen ezért,hogy a jóga ősi, holisztikus szemlélete ne merüljön feledésbe, minden jóga irányzatot érdemes tanulmányozni.
Nyugaton leginkább a Hatha jóga terjedt el, a testgyakorlatok előtérbe helyezése miatt. A Hatha szóban a Ha szó napot jelent, a Tha pedig holdat. A nap(férfi) és a hold(női), a yang és a yin, az energiát szimbolizálják. E két energiaforma egymás ellentéte, mégis egymást állandóan kiegészítve törekszenek az egyensúlyi állapot elérésére. A Hatha jóga célja tehát, hogy segítségével egyensúlyt találjunk a yang aktív, és a yin passzív energia megnyilvánulásai között.
Napüdvözlés
Surya Namaskar
A szanszkrit nyelvben a Surya szó Napot (mint égitest) jelent. A Namskara szó pedig szeretetteljes köszöntést, üdvözlést. A Surya Namaskara egy olyan jótékony hatású gyakorlatsorozat, amely a gyakorlót felkészíti az asanák gyakorlására és azok hatását sajátos módon kiegészíti. Felfrissíti az egész test izomzatát és felgyorsítja a légzést ill. szívverést (ezáltal növelve az oxigénellátást) anélkül, hogy fáradságot vagy légszomjat idézne elő.
A Surya Namaskara egy olyan 6 testhelyzetből álló gyakorlat, amely egy 12 részből álló ciklust alkot. Fontos megjegyezni, hogy a Surya Namaskara nem egy hindu rituálé, ahogyan azt egyesek gondolják!
Első látásra a gyakorlat nehéznek tűnhet, ezért ajánlott először külön-külön megtanulni a testtartásokat. A légzés összehangolása a fizikai mozgással a gyakorlat során, alapvető feltétele a helyes végrehajtásnak. Ha jól megfigyeljük, rájövünk, hogy nehezünkre válna másképp lélegezni, ugyanis, a helytelen légzéssel néhány gyakorlat végrehajtása után, légszomjunk támad.Tulajdonképpen ez a légzés, amelyet a gyakorlatok alatt alkalmazunk, nem más, mint egy természetes légzési ritmus. A helyes légzést alkalmazva akár több gyakorlat után sem lép fel légszomj és nem is fáradunk el.
A legkönnyebb módja, hogy elsajátítsuk a helyes légzést az, hogy megjegyezzük, hogy hol kell lélegzet visszatartást (teli tüdővel) alkalmaznunk. A gyakorlat során kétszer kell visszatartanunk lélegzetünket: a gyakorlat első felében (első 6 testtartás) a fordított V-hez hasonló testtartásban, valamint a gyakorlat második felében (utolsó 6 testtartás) ugyancsak a fordított V-hez hasonló valamint az ezt követő testtartás alatt. Ezután értelem szerint kilégzünk. Ha a testtartásokat elsajátítottuk, rátérhetünk a légzés és a mozgás összehangolására. Ez lényegesen megkönnyíti a gyakorlat végrehajtását.
Tehát a légzésre, csak azután kezdjünk el figyelni, miután a testtartásokat már elsajátítottuk.