Zsilippa - kreativitás és tudatosodás

Önmagunk vállalása, függetlenül az elvárásoktól. - TITELLA honlapja - Független amatőr művészet, és tudatosság.

      PREVENCIÓ ÉS AKTUALITÁSOK 3.       /4.

Az előző oldal folytatása:

A megfázásos tünetek kezelése   fitoterapia.jpg

 

Ha túl későn fogtunk az "elsősegélyhez", ha már nem sikerült a fertőzést elhárítani, akkor már csak a tünetek enyhítése jöhet szóba. Erre a gyógynövénykészítmények különösen alkalmasak.

Fontos, hogy soha ne feledkezzünk meg az öngyógyítás korlátairól, amelyekről már szóltunk.

Néha erősebb szerekre van szükség, amelyeket már csak orvos rendelhet. De egy ezeket támogató gyógynövényterápiának mindig van értelme.

 

 Torokfájás

 

A kaparó torok, a fájdalmas nyelés, a gyulladt garatnyálkahártya igen kellemetlen dolog. A magas növényi nyálkaanyag tartalmú fehérmályvagyökér-tea gyorsan meghozza az enyhülést. A mályva nyálkaanyaga ugyanis védőréteggel vonja be a sérült száj- és toroknyálkahártyát. Ezáltal a nyelés szinte fájdalommentessé válik és a torok égő fájása is enyhül. A védő növényi nyálka védőrétege alatt a gyulladás zavartalanul gyógyulhat.

A mályvateát hidegen készítjük, mert a mályvagyökér a nyálka mellett sok keményítőt is tartalmaz. Ha a gyökeret forráznánk, a keményítő összecsirizesedne és a nyálkaanyagok nem kerülnének a teába.

Alkalmazás: A legcélszerűbb napi 2-3 csésze mályvateát kortyolgatva elfogyasztani, csak így jut el a mályva nyálkaanyaga a garat legeldugottabb részébe is. A teával öblögethetünk és a szánkat is öblíthetjük.

Hasonló hatású a nyálkaanyagokban gazdag izlandi zuzmóból készített tea, amelyet szintén használhatunk ivó- vagy öblögetőteaként. Ezt a teát kétféleképpen is elkészíthetjük:

Elkészítés (1): Az összevagdalt zuzmóból két teáskanálnyit egynegyed liter forró vízzel leöntünk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.

Elkészítés (2): Az összevagdalt zuzmóból két teáskanálnyit negyed liter forró vízzel leöntünk és egy fél perc elteltével leszűrjük. A folyadékot, amely csaknem kizárólag keserű anyagokat tartalmaz, kiöntjük. A zuzmót újabb negyed liter forró vízzel leöntjük, 10-15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.

A második fajta főzet kevesebb keserű anyagot tartalmaz, ezáltal gyermekek számára alkalmasabb. Mivel azonban ez az eljárás a zuzmó antibiotikumos hatását nagyrészt megszünteti, a felnőtteknek inkább az első készítési módot ajánlom.

A német gyógyszertárakban Izlandi zuzmó-pasztilla is kapható, amelynek szopogatása a köhögési ingert megszünteti. Ugyancsak segít a fertőtlenítő "Zsálya-Bonbon".

A zsálya-, kakukkfű- és kamillateával váltakozva történő toroköblítés, mint ahogy a fertőzés megelőzésére az előbbiekben javasoltam, a már kialakult fertőzés esetén is javasolt.

 

 Rekedtség

 

A hangszalagok gyulladása rekedtséget okoz. Ilyenkor a lehető legkevesebbet beszéljünk. Bugyoláljuk be melegen torkunkat, igyunk meleg folyadékot, olyan meleget, amilyent csak meg tudunk inni. Ezek a terápia első lépései.

A meleg folyadék fogyasztása esetén nem a mennyiségen van a hangsúly, hanem hogy az ivás a lehető legtovább (legalább egy fél órán át) tartson. A legjobb, ha váltakozva kamilla- és izlandi zuzmó teát iszunk, mivel ezek a teák kiegészítik egymás hatását.

Különösen hatásos rekedtség esetén a borogatás. A jól bevált régi házirecept alapján burgonyából készíthetjük. A tapasztalat azt mutatja, hogy sokkal hatékonyabb a forróvizes borogatásnál, mivel tovább tartja a meleget.

Elkészítés és felhasználás: 3-5 puhára főtt, még forró burgonyát szétnyomkodunk. A pürét vékony kendőbe burkoljuk és úgy kötjük a nyakunk köré, hogy az állunktól a vállunkig beburkoljon. A borogatást egy gyapjúkendővel befedjük. Egészen addig fennhagyjuk, míg melegségét el nem veszíti. Napi 2-5 alkalommal is borogathatunk.

Ügyeljünk a burgonya hőmérsékletére! Nem lehet forróbb annál, mint amit a csuklónkkal el tudunk viselni. A felrakás előtt próbáljuk ki!

Kiegészítő terápiaként inhalálhatunk kamillateával.

 

Figyelem!Ha a torokfájás vagy a rekedtség magas lázzal járó (39 C fok) torokgyulladássá alakul, a garati fájdalom kiterjed, a mandulák erősen megduzzadnak, sürgősen orvost kell hívni!

 

 Nátha

 

Ez az egyszerű megfázások leggyakoribb tünete. Ha egyszer megkaptuk, igen nehéz tőle megszabadulni. Ha nem kezeljük, hét napig tart, ha kezeljük, egy hétig - tartja a népi mondás. Egy régi Házi mindentudóban azt olvashatjuk: "Három napig jön, három napig marad, három napig megy."

Azért nem vagyunk annyira reménytelenül kiszolgáltatva a náthának, mint hisszük. Van rá mód, hogy enyhítsük, az eldugult orrot kitisztítsuk, az orrfolyást elállítsuk, a nátha időtartamát lerövidítsük. Valódi gyógyszerét azonban eddig még sem a népi orvoslás, sem az orvostudomány nem ismeri. A náthát kiváltó vírusok ugyanis többnyire ismeretlenek.

Kezdődő nátha esetén vegyünk azonnal emelkedő hőmérsékletű lábfürdőt és igyunk meghűlés elleni teát. Este inhaláljunk kamilla- vagy kakukkfűteával.

 

Nátha elleni teakeverék:

csipkebogyó 20 g

bodzavirág 14 g

kamilla 14 g

hársvirág 14 g

szederlevél 11 g

zsályalevél 10 g

fűzfakéreg 10 g

hibiszkuszvirág 5 g

Elkészítés: A keverékből 3 teáskanálnyit negyed liter forró vízzel leöntünk és 5 percig állni hagyjuk. Ajánljuk a mézzel történő ízesítést (nem a cukorbetegeknek!).

Alkalmazás: Naponta 3-5 csészével, melegen, lassan kortyolgatva fogyasszuk.

Az orron át történő légzés elősegítésére (különösen gyermekeknek) a gyógyszertárakban kapható orrkenőcsöket ajánljuk. Ha ezen kívül a gyerekszobába még egy gőzölgő kamillateával teli edényt is beviszünk, vagy kamillateába mártott törülközőket akasztunk fel száradni, akkor a nátha nagyobb probléma nélkül elmúlik.

 

-Homlok- és arcüreggyulladás    

 

Ha náthánkat elhanyagoljuk, előfordulhat, hogy a kórokozók a melléküregbe jutnak és megtelepszenek. Egy tompa nyomás érzete az arcüregben, fejfájás a homlokunknál, ezek a melléküreg-gyulladás első jelei. Az ilyen másodlagos fertőzések bizony igen makacsok.

Fontos! Ebben az esetben sürgősen forduljunk orvoshoz!

 

Az orvosi kezelést kiegészíthetjük gyakori kamilla- vagy kakukkfűinhalálással. A következő, a gyógyszertárakban elkészíttethető illóolajakból készített keverékkel is készíthetünk inhalálófolyadékot.

 

Inhalálófolyadék:

törpefenyőolaj 5 g

eukaliptuszolaj 3 g

kakukkfűolaj 2 g

Elkészítés: Tegyünk 3-5 cseppet az inhalálófolyadékba.

A nátha elleni tea bőséges fogyasztása is enyhíti a panaszokat.

A népi gyógyászat egy darabka lépesméz rágcsálását is javallja.

 

 Köhögés

 

Köhögés és köhögés között nagy a különbség. Aki gyógynövényteákkal akarja köhögését gyógyítani, annak biztosan meg kell tudnia különböztetni a torokkaparásos köhögést a nyúlós-nyálkás garatváladékot ürítő köhögéstől.

A megfázásos betegségeket kísérő köhögések házilag is viszonylag jól kezelhetők gyógynövényteákkal. Már néhány csésze tea elfogyasztása után csillapul a köhögési inger, és gyorsan meg is szűnik. Kezelés nélkül hetekig is eltarthat.

A köhögés azonban nem mindig egy egyszerű megfázás kísérőjelensége. Hörgő- vagy tüdőpanaszok is járhatnak köhögéssel. Ezekben az esetekben sürgős orvosi kezelésre van szükség.

 

Figyelem! Ha erősen köhög, és magas 39 C fölötti láza van, sürgősen forduljon orvoshoz. Ha köhögése a gyógynövényekkel történő kezelés után egy hét alatt nem múlik, vagy a teakúra abbahagyásával kiújul, sürgős orvosi beavatkozásra van szükség!

 

Kaparó torok, száraz köhögés

 

Ha valakit a szobából a szabadba lépve - vagy fordítva - köhögési roham kap el, amely sokáig tart és megkönnyeztet, vagy aki beszéd közben váratlanul, erősen köhögni kezd, az száraz, kínzó köhögésben szenved. A száraz köhögést a garat és a nyálkahártyák beteg, duzzadt állapota váltja ki. Ennél a köhögésnél a magas nyálkatartalmú gyógynövények nyújtanak enyhülést.

A fehérmályvatea kiváló szer a köhögés enyhítésére. Igyunk naponta többször is egy-egy csésze frissen készített, meglangyosított mályvagyökérteát!

Hasonlóan hat az izlandi zuzmóból készített tea is. Ezt is naponta többször kell fogyasztani.

Hogy a teát édesítsük-e mézzel vagy sem, ez erősen vitatott. Az én véleményem szerint a méz a megfázásos köhögéseknél fontos édesítőszer. Vannak azonban olyan vélemények is, hogy a méz izgatja a kisebesedett nyálkahártyát. Ki kell próbálni, hogy ki hogyan reagál rá.

 

Száraz köhögés elleni teakeverék:

lándzsás útifű 20 g

mályvavirág (kék) 20 g

citromfű 20 g

málnalevél 20 g

Elkészítés

Alkalmazás: Szükség esetén naponta 3-5 csészével igyunk.

 

A kisgyermekek szívesebben fogyasztanak köhögés elleni kanalas orvosságot, mint teát. Erre a célra kiválóan alkalmas a fehérmályvaszirup (Sirupus Althae). Amennyiben előre elkészítve nem lenne beszerezhető, az alábbi recept alapján magunk is elkészíthetjük.

 

Fehérmályvaszirup (15 adag):

durván összevágott mályvagyökér 2 g

alkohol 1 g

víz 45 g

cukor 63 g

Elkészítés: A fehérmályvagyökeret egy szűrőre helyezve az alkohollal és a vízzel leöntjük és egy órán át szobahőmérsékleten állni hagyjuk úgy, hogy a szűrőről lecsöpögő folyadékot újra és újra visszatöltjük. Az ily módon nyert folyadék 37 grammjából a 63 g cukorral szirupot készítünk. Enyhe melegítés közben a cukrot a folyadékban feloldjuk, majd az egészet egy egészen rövid időre felfőzzük.

Alkalmazás: Naponta 3-5 alkalommal egy kanállal kell bevenni.

Fontos! Cukorbetegek a szirupot nem fogyaszthatják!

 

Görcsös és fulladásos köhögés                      barna_vissz

 

A görcsös köhögés mély hangú és fájdalmas. A szamárköhögésszerű köhögésre a köhögési roham a jellemző, miközben a légzőizmok görcsösen összehúzódnak, és a beteg alig kap levegőt.

Mindkét típusú köhögésnél bevált szerként javasolhatjuk a kakukkfűteát. A kakukkfű ezen kívül fertőtlenítő hatást fejt ki a felső légutakban és a tüdőben. Ezért a hatásért a timol, a kakukkfűolaj jellemző alkotórésze felelős.

Alkalmazás: Napi 3-5-ször egy csésze teát mézzel vagy anélkül (a cukorbetegek anélkül) igyunk lassan kortyokban.

Kiegészítésképpen inhaláljunk kakukkfűteával, és hetente 2-3-szor vegyünk kakukkfüves fürdőt.

 

Teakeverék görcsös köhögés csillapítására - gyermekeknél:

kakukkfű 30 g

édeskömény (zúzva) 20 g

lándzsás útifű 20 g

ökörfarkkóró 10 g

papsajtlevél 10 g

citromfű 10 g

Alkalmazás: Igyunk naponta többször is egy-egy csészével!

 

Teakeverék görcsös köhögés csillapítására - felnőtteknél:

kakukkfű 30 g

lándzsás útifű 30 g

kamilla 20 g

kankalingyökér 10 g (60 évnél idősebbeknél 20 g)

Alkalmazás: Igyunk naponta 5-6 csésze teát lehetőleg melegen!

Köhögés nyúlós váladékkal

Teakeverék (1.)

kankalingyökér 30 g

lándzsás útifű 30 g

édeskömény (zúzva) 30 g

izlandi zuzmó 30 g

bodzavirág 20 g

csipkebogyó 20 g

mályvavirág (kék) 10 g

 

Teakeverék (2.)

ökörfarkkóró-virág 30 g

hársvirág 20 g

lándzsás útifűlevél 20 g

édeskömény (zúzva) 20 g

kankalingyökér 10 g

papsajtlevél 10 g

 

Teakeverék (3.)

kankalingyökér 20 g

hársvirág 20 g

kamilla 20 g

citromfű 10 g

Alkalmazás: Napi 4 csésze teát egész napra elosztva fogyasztunk, lefekvés előtt még egy csésze teát iszunk.

 

Még két köhögés elleni gyógyszert szeretnék ajánlani, ezek régebben nagyon kedveltek voltak, manapság azonban - véleményem szerint indokolatlanul - a feledés homályába vesztek. Az egyik az amóniákánizs cseppek (Liquor Ammonii anisatus), a másik a Mixtura solvens, melynek neve azt fejezi ki, hogy oldólag hat, (latinul solvere = oldani). Ha még hozzájuthatnak, nagyon ajánlom mindkét gyógyszer alkalmazását.

 

Kevert formájú köhögések          

 

A megfázás által kiváltott köhögés nem mindig határozható meg egyértelműen. A beteg gyakran kínzóan száraz, de ugyanakkor görcsös és időnként felszakadozó köhögésről panaszkodik. Az ilyen esetekben a nagyhatású, széles hatósugarú teakeverékeket javaslom.

 

Teakeverék, ha a felszakadozó nyák elöl, a torokban képződik (1.):

lándzsás útifűlevél 30 g

kankalingyökér 20 g

ökörfarkkóró-virág 20 g

hársvirág 10 g

citromfű 10 g

kakukkfű 10 g

kamilla 10 g

mályvavirág (kék) 10 g

 

Teakeverék azoknak, akiknél a köhögési inger a legkellemetlenebb (2.):

izlandi zuzmó 30 g

ökörfarkkóró-virág 20 g

lándzsás útifűlevél 10 g

bodzavirág 10 g

kakukkfű 10 g

mályvalevél 10 g

 

Teakeverék azoknak, akiknél a köhögési inger és a felszakadozó nyák egyaránt jelentkezik:

édeskömény (zúzva) 30 g

izlandi zuzmó 20 g

ökörfarkkóró 10 g

hársvirág 10 g

lándzsás útifűlevél 10 g

zsályalevél 10 g

csipkebogyó (maggal) 10 g

Alkalmazás: Naponta többször egy csésze teát mézzel édesítve fogyasszunk. (Cukorbetegeknek tilos a méz!)

 

Az orvosok azt ajánlják, hogy az összes megfázásos betegségnél, különösen a náthánál és az enyhébb bronchitisznél sok forró folyadékot (naponta akár másfél litert is) igyunk. E célból a következő teakeveréket ajánlom.

 

Teakeverék a nátha és enyhébb bronchitisz alatt:

málnalevél 20 g

szederlevél 20 g

citromfű 20 g

kamilla 20 g

ökörfarkkóró-virág 10 g

izlandi zuzmó 10 g

lándzsás útifűlevél 10 g

bodzavirág 5 g

hársvirág 5 g

kakukkfű 5 g

csipkebogyó (maggal) 35 g

Elkészítés: Néhány csészényit előre is elkészíthetünk, egy termoszba öntve melegen marad.

Alkalmazás: Óránként igyunk meg lassan kortyolgatva egy kis csésze forró teát. A napi fogyasztott mennyiség nagysága miatt lehetőleg édesítés nélkül igyuk.

 

Lázzal járó meghűlés

 

A legtöbb megfázást enyhe láz kíséri. Ez a szervezet természetes védekező reakciója. Ezt a megnövekedett testhőmérsékletet nem szabad lenyomni, ha nem haladja meg a 39 C-t, vagy ha nem tart három napnál tovább.

Figyelem!

Ha a láz 39 C fölé emelkedik, vagy három napnál tovább tart, azonnal orvost kell hívni.

Láz esetén az a legfontosabb, hogy az ember sokat igyon. Az ajánlott teakeverékek mellett fogyasszunk sok frissítő hatású, magas vitamintartalmú természetes gyümölcslevet, azonban ha lehet, ne édesítettet. Összesen napi másfél-két liter folyadékot ihatunk.

                                                       

                laz.jpg Izzasztókúra

 

Régebben megfázásos megbetegedéseknél az volt a divat, hogy a kezelést izzasztással kezdték. Így akarták a szervezet védekezőerőinek aktivizálásával a fertőzést csírájában elfolytani. Ma megoszlanak a vélemények ennek a gyógymódnak a hatásosságáról. A páciens szervezetére nézve túlságosan megerőltető, és hatásossága sem mindig meggyőző. Én más véleményen vagyok. Az igaz ugyan, hogy az izzasztókúra a vérkeringést megterheli - ezért alkalmazásakor néhány elővigyázatossági előírást feltétlenül be kell tartanunk -, de hatása szerintem vitathatatlan.

Figyelem!

Akinek vérkeringési problémái vannak, akinek gyenge a szíve, aki 50 évnél idősebb, feltétlen kérje ki kezelőorvosa tanácsát, mielőtt az izzasztókúrához fogna!

 

Ha egészségesek vagyunk, nincsenek szív- és vérkeringési panaszaink, akkor se végezzük az izzasztókúrát úgy, hogy egyedül vagyunk a lakásban! A keringési rendszer megterhelése miatt feltétlenül kell valaki, aki a baj esetén segíteni tud.

 

Az izzasztókúra alatt folyamatosan figyelni kell a pácienst, és a kúrát azonnal abba kell hagyni, ha keringési panaszok lépnek fel. Ezek első jelei az elkékült ajkak vagy a túl sápadt arc. Ilyenkor itassunk a beteggel babkávéból főzött kávét (semmiképp se alkoholt!), az majd gyorsan rendbe hozza.

 

Az izzasztókúrát nem lehet naponta végezni. Tanácsos a megbetegedés kezdetekor és talán a végén, ha a betegség túlságosan elhúzódik.

 

Hogyan végezzük az izzasztókúrát?

 

Készítsünk fél liter izzasztóteát két púpozott teáskanál hársfavirágból és két púpozott teáskanál bodzavirágból. Ezt a teát igyuk olyan forrón, amennyire csak tudjuk, és lehetőleg gyorsan. Ezt egy fürdő kövesse, a legjobb a szénapelyvafürdő, amelynek hőmérsékletét a kezdeti 37 C-ról forró víz hozzáadásával lehetőleg gyorsan 40 C-ra emeljük. A 40 C-os vízben kb. 3 percen át maradunk. Megtörölközünk és becsavarjuk magunkat egy nagy, előmelegített lepedőbe, lefekszünk és melegen betakarózunk. Rövid idő alatt elönt bennünket az izzadság.

A kúra homlokunkon először megjelenő izzadságcseppekkel kezdődik, időtartama legfeljebb 30 perc lehet. A kiizzadás után törölközzünk meg alaposan, vegyünk fel friss, előre melegített fehérneműt és pihenjünk legalább 1 órát.

Gyógynövényfürdők   yyyyyyyyyyy.gif  (ugrás az elejére )

A gyógynövényfürdőkről és hatásukról sokan vitatkoznak. Egyes szerzők csak "aranyos" játéknak tekintik és az a véleményük, hogy a hatásuk csak puszta beképzelés, ezzel az erővel sima meleg vízben is fürödhetünk.

A Müncheni Orvosi Balneológiai Intézet kutatásai cáfolják ezt a véleményt. Bebizonyosodott, hogy a fürdővízbe öntött illóolajokat a bőr reszorbeálja (felveszi). Ezt még az is kiegészíti, hogy fürdés közben a belélegzett hatóanyagok is elősegítik a gyógyulást. Müller-Limroth professzor kutatásai különösen a szénapelyvafürdő és -pakolások hatásosságát igazolták. A gyógynövényfürdők tehát nemcsak kellemesek, hanem gyógyító hatásúak is.

Néhány tanács gyógynövényfürdő elkészítéséhez (a mennyiségek egy kád vízre vonatkoznak):

 

Eukaliptuszfürdő:

60-70 g eukaliptuszlevelet 3 l vízzel leöntünk, és ezt forrásig melegítjük, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. A kivonatot a fürdővízbe keverjük.

A fürdővíz hőmérséklete 37 C, a fürdés időtartama 10 perc. A fürdő után ajánlatos pihenni.

 

Fenyőfürdő:

100 g friss fenyőlevelet 5 l vízben forrásig melegítjük, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. A kivonatot a fürdővízbe keverjük.

A fürdővíz hőmérséklete 37 C, a fürdés időtartama 10 perc. A fürdő után ajánlatos pihenni.

 

Citromfüves fürdő:

60-70 g citromfűlevelet 5 l forró vízzel leöntünk, kb. 20 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. A kivonatot a fürdővízbe keverjük. /FEL/



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 93
Tegnapi: 48
Heti: 361
Havi: 1 995
Össz.: 616 024

Látogatottság növelés
Oldal: Prevenció és aktualitások. Az egészségünkért 3.
Zsilippa - kreativitás és tudatosodás - © 2008 - 2024 - zsilippa.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »